Egy szellemi fogyatékos lengyel alpinistát vertek át Magyarországon – Így működik az embercsempész-hálózat

Az embereket visszakísérik a határhoz, a csempészeknek adott pénzüket mindenképp elbukják / Fotó: Police.hu
Az embereket visszakísérik a határhoz, a csempészeknek adott pénzüket mindenképp elbukják / Fotó: Police.hu

A néhány évvel ezelőtti migránsválság berobbanása után ismét felpörgött az embercsempész-biznisz. A rendőrség napi szinten több tucat hírt közöl a próbálkozásokról, amiket csak több-kevesebb sikerrel tudnak visszaverni.

A határvadászok mindent megtesznek, hogy visszaszorítsák a menekülteket, akik sokszor az erőszaktól sem visszariadva próbálnak bejutni. Az elmúlt időszakban valóságos migránsmaffia alakult Magyarországon, a jól kiépült csempészbandák naponta tucatjával szervezik be maguk közé sofőrnek a kelet-európai balekokat. Egy Magyarországon elfogott lengyel alpinista története pontosan rávilágít arra, hogy akár egy óvatlan középosztálybeli ember is hatalmas bajba kerülhet, ha nem vigyáz.

Kamumelót ajánlottak a munkanélkülinek

Történetünk főszereplője az átlagos családból származó, büntetlen előéletű Dominik P., aki világ életében tisztességes munkából élt. A 42 éves férfi az utóbbi négy évben Berlinben húzta meg magát, ahol ipari alpinistaként kereste a kenyerét. Csakhogy a koronavírus miatt elveszítette stabilnak hitt állását. Egy lengyel elektro fesztiválon botlott bele tavaly egy magas, szőke hajú, Vladek néven bemutatkozó ukrán férfiba, aki 300-400 euró körüli napi díjért alpinista melót ajánlott neki Bécsben vagy Budapesten. Amikor az új lehetőség reményében decemberben Bécsbe repült, nem gondolta, hogy rövid időn belül egy magyar börtönben találja magát. Miután kiszállt a gépből, egy török figura várt rá, aki a parkolóban egy fekete furgonhoz vezette. A kocsiban még három másik arab férfi ült, emiatt a férfi aggódni kezdett, de a telefonban nyugtatni próbálta őt "Vladek".

Persze eddigre Dominiknak már úgysem volt pénze a hazaútra, azt a fizetéséből tervezte megoldani. A munkásszállón elkérték az iratait, mondván az adminisztrációhoz lesz szükséges, de azokat már nem kapta vissza többé. December 4-én este már annyira ideges volt, hogy semmit nem közölnek vele a munkáról, hogy számon kérte az őt felügyelő arab férfit és közölte vele, hogy elhagyja az épületet. A rossz arcú őr ekkor a falhoz szorította, és halálosan megfenyegette. „Hogy ha valaha el akarsz innen menni, akkor azt csinálod, amit mondunk” – áll a Blikk birtokába jutott jegyzőkönyvben, amiben a lengyel származású férfi rendőrségi vallomása is szerepel. Azt is odavetették neki, hogy tudják, hol lakik Berlinben, s még azt is, hogy az édesanyjának mi a címe, ezért ne csináljon butaságot.

Ahova lehet, embereket rejtenek, óránként akár hatvan személyt mozgatnak / Fotó: Police.hu
Ahova lehet, embereket rejtenek, óránként akár hatvan személyt mozgatnak / Fotó: Police.hu

Egy erdőben hangzott el a halálos fenyegetés

– Innentől sejtettem, hogy nagy bajba kerültem, de nem tudtam, pontosan hol vagyok. Nem ismertem senkit Magyarországon és nem is mertem volna tenni semmit a helyzetem ellen. Egyszer felgyorsultak az események, és én egy autót és egy külön mobiltelefont kaptam. Azt mondta az arab férfi, hogy ezen fogom kapni az utasításokat, amiket végre kell hajtani. Még ezen a ponton sem volt világos, hogy mi fog történni – emlékezett vissza Dominik. Az ominózus napon elkezdett keringeni a teherautóval, végül az esti órákban Magyarország déli határához érkezett egy elhagyatott fás részre. Itt már várták, és egyszer csak egy közel-keleti férfi vezetésével több tucat ember jelent meg. Innentől már tudta, hogy miről van szó.

– A menekültek beszálltak a kocsiba, és én jeleztem az afgán összekötőnek, hogy részemről ez az üzlet nem fog működni. Ő erre odaadta a nála lévő telefont, amelyben Vladek azt mondta, hogy ha kedves az életem, akkor elviszem őket oda, ahova kell, és ne felejtsem el, hogy ők mindig tudják, hogy hol vagyok. Miután ott álltam a sötét erdőben gyakorlatilag úgy, hogy ebben a helyzetben senkire nem számíthattam, a stressz és a fenyegetés hatására nem álltam tovább ellen. A fejemben az volt, hogy legyünk gyorsan túl ezen. Csak éljük túl és mihelyt vége ennek, az első megkapott fizetésemből menekülök mint a szél – magyarázta a férfi.

Nem így lett: Dominikot és a vélhetően csakugyan kamusztorival beszervezett váltótársát, a szintén lengyel származású O. Kamilt Tárnoknál igazoltatták a rendőrök, és a 36 menekültet megtalálták a kocsi rakterében. A férfi azóta a magyar börtönök vendégszeretetét élvezi. Ugyan szerette volna, ha a karácsonyt már otthon töltheti, de erre semmi esélye nem volt.

A rendőrök szélmalomharcot vívnak a csempészekkel, akik egyre többen vannak / Fotó: MTI/Donka Ferenc
A rendőrök szélmalomharcot vívnak a csempészekkel, akik egyre többen vannak / Fotó: MTI/Donka Ferenc

Szerbiából minden fuvar újabb ezer euró

Az ügy hivatalos papírjaiból egyértelműen kiderül, hogy a hatóságoknak csupán három embert sikerült bíróság elé állítaniuk: a két lengyel sofőr mellett egy magyar férfi bukott le, aki az autó kölcsönzésében vállalt szerepet. Az igazán nagy halak, akik az egész mögött állnak, beazonosítatlanul maradtak.

– Sajnos sok ehhez hasonló eset van. Moldáv, lengyel, és szerb sofőrök tömegesen buknak meg ilyen ügyekben. Sokakat szintén hamis munka reményében csalogatnak ide és vernek át, tartanak rettegésben. Egy ukrán-afgán elkövetői kör rajzolódik ki a háttérben, akikkel jelen ügyben a hatóság érdemben nem foglalkozott. Az ukránok szervezik be a könnyen becsapható kelet-európai munkaerőt, az afgánok pedig hozzák a menekülteket – mondta lapunknak a lengyel férfi védelmét is ellátó dr. Tran Dániel.

A maffia általában ezer eurót kér a menekültekről, ami 36 ember esetében nagyjából 13 millió forint. Rengeteg pénzt keresnek vele akkor is, ha a fuvar megvalósul, de nekik még az is megéri, ha lebuknak. Akkor ugyanis a migránsokat visszaviszik Szerbiába, ahol ismét fizetniük kell majd egy fuvarért.

A konkrét ügyben dr. Kecser György (képünkön) képviseli a bajba jutott lengyel férfit társával, dr. Tran Dániellel
A konkrét ügyben dr. Kecser György (képünkön) képviseli a bajba jutott lengyel férfit társával, dr. Tran Dániellel

– Dominik ugyan elismeri a bűnösségét, de áldozatnak tartja magát, ezért nem fogadtuk el azt a túlzó mértékű 8 évet, amit az ügyészség az előkészítő ülésen felajánlott. Védencemnek születésétől fogva orvosi papírokkal alátámasztott mentális és szellemi sérülései vannak, ezek miatt könnyen manipulálható, befolyásolható. Továbbá ezek a sérülések véleményem szerint, korlátozták abban, hogy felmérje a tetteinek a következményeit. Kértük a bíróságot, hogy rendeljen ki igazságügyi orvosszakértőt, aki szakvéleményében meg fogja tudni ezt erősíteni – tette hozzá dr. Kecser György, a Dominikot és más lengyel személyeket is rendszeresen képviselő másik ügyvéd.

Homályban maradnak

– A bandák vezetői felkutatják a lehetséges üzletfeleket, mások beszervezik őket, megint mások pedig lebonyolítják a fuvart. Ez egy logikusan megszervezett lánc, a komolyabb bandáknál pedig ezek a szerepek nem is keverednek, a tagok pedig személyesen nem is ismerik egymást, így a lebukásnál sem kell aggódnia mindenkinek – magyarázta lapunknak Gyarmati István, biztonságpolitikai szakértő.

Az eredeti cikk a Blikk 2021. november 13. napi on-line kiadásában https://www.blikk.hu/aktualis/krimi/migrans-csempesz-maffia-halozat/xnqjccn, valamint a Vasárnapi Blikk 2021. november 13. napi nyomtatott kiadásában jelent meg.

Ez a honlap sütiket használ.

A honlap további használatával hozzájárulását adja a sütik használatához.

Részletek